EK GIDA DA OLMAZSA OLMAZLAR…

Korktuğumuz o vakit gelmiştir ve ek gıdaya geçmişizdir.

Bebekler günden güne değişim içindedir. Nasıl emme refleksiyle doğuyorlar ise belli bir aydan sonra yemeği çiğneme hareketimiz ile bizleri taklit etme yetenekleri gelişiyor. Benimde bir anne olarak ek gıdaya geçme sürecim bebeğim Muhammed Taha’nın süt alerjisinden dolayı meme reddi yaşıyor kilo alımı alt sınırda olmasıyla başladım. Tadı kötü olan hidrolize mamaları ret ettiği gibi bende mama verme taraftarı da hiç değildim. Ve böylelikle 4,5 aylıkken kaşık maması yani Pirinç unu ve Yulaf unu ile tanıştık. bu aylarında küçük olmasının verdiği kolaylıkla yedirme süreci kolay başladı. 5. ayının sonuna doğru artık ihtiyaçlarımız şekillenmeye başlıyordu.

  • Alışverişimiz;

 

  • Mama sandalyesi arayışı ile başladık ortalama bu ürünlerin pahalı olması ve alınacak bir çok ihtiyacın da olması bizleri hem kullanışlı hem ucuz olabilecek bir ürün için https://www.hepsiburada.com/mama-sandalyeleri-c-301132 tercih ettik.

 

  • Kaşıklar ve meyve filesi: Kaşık alırken yumuşaklığına ve bpa içermemesine dikkat ettim. kaşığını eline verdiğimizde onunla tanışma, oyun arkadaşı, diş kaşıma yardımcısı oluyordu. Meyve filesinde ise silikon başlık olanı tercih ettim çünkü fileli ürünler yedek başlık ihtiyacı doğuruyordu . Ayrıca silikon yapısı diş kaşıma içinde bir avantaj sağladı.

 

  • Cam rende ve buhar pişirici: Her anne gibi bende ilk yemeğini ağzına verirken korku yaşasam da direk buharda pişirilip bleander dan geçirip püre halinde vermek istemedim çünkü bebeğimi blw usulu beslemeyi istiyordum. Vitamini kaçmaması ve kolay temizliği açısından cam rendeyi tercih ettim. Buhar pişirici ise kendi evimde kullandığım ikea ürünüydü. Pişirilen sebzeler  ile bebeğimin eline verip kendi yeme alışkanlığını, motor becerisini geliştirmek istedim. Siz annelere önerim korkmayın ve püre yapmayın. Çünkü iki parmağınız arasında ezilen her sebzeyi veya meyveyi rahatlıkla verebilirsiniz.

 

  • Suluk: Öncelikle suluk alırken en önem verdiğim özellik bebeğimin eline verdiğimde akıtmıyor olmasıydı. Bebeklerin zamanla vazgeçilmezi olan sulukların ağız yapılarının diş kaşıyıcı özelliğinden dolayı kopmayan,yedek başlık ihtiyacı duyurmayan, yere atılma ihtimaline karşı kırılmayan https://www.e-bebek.com/philips-avent-penguen-damlatmaz-bardak-200-ml-p-phl-9430268/ bu ürünün kullanışlı ve uzun ömürlü kullanım sağlamasında dolayı beni mutlu ettiği için size öneririm.

 

  • Mama tabağı, mama önlüğü, mama taşıma kapları: Bu ürünler pek bir araştırma istemese de yine de dikkat edilmesi gereken bir kaç püf noktası vardır. mama tabağı alırken altının yemek masasına sabitlenir olmasına dikkat ettim ve mama önlüğü alırken çok seçici davranmadım temizlik açısından kolay olması yeterliydi. Mama taşıma kaplarında ise dışarıya çıktığınızda çantanızda güvenle taşıyabileceğiniz püre , mama vs. yemeklerin konulduğu bir kap seçmeliydim. https://www.e-bebek.com/baby-plus-sut-ve-mama-saklama-kabi-4lu-p-byp-ka690201/ bu ürün sütünüzü, mamanızı ve meyvenizi koyup rahatlıkla taşıyabilirsiniz.

 

Alışverişi tamamladık. Olabildiğince bebek büyütme sürecinde maddi rahatlık verecek, kolaylık sağlayan ürünler tercih ettim. Anne olarak ihtiyaçlar bitmez bebekler büyüdükçe ihtiyaçlar çoğalır ve şekillenir. Sizlere yardımcı olabildiysem ne mutlu….

Write a comment